آنالیز فلدسپات سدیک پتاسیک و مشخصات کلی آن

آنالیز فلدسپات سدیک پتاسیک و بررسی مشخصات کلی آن سبب آن می شود که هر شخصی بتواند راحت تر این محصول را از بازار تهیه و خریداری کند.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

آنالیز فلدسپات سدیک پتاسیک و مشخصات کلی آن

فلدسپات سدیک پتاسیک

فلدسپات سدیک پتاسیک فلدسپات سدیک پتاسیک یکی از انواع فلدسپات هایی است که در طبیعت یافت می شود و به خاطر ترکیبات متنوعی که در آن وجود دارد امروزه آن را برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار می دهند و به همین دلیل، بهتر است کسانی که در حوزه صنعت و معادن فعالیت دارند با فلدسپات سدیک و پتاسیک به طور کامل آشنا باشند و بتوانند مشخصات ظاهری آن را آنالیز کنند.

به طور کلی فلدسپات یک نوع کانی بلورین است که از درون سنگ های آذرین به دست می‌ آید چون ترکیبات موجود در فلدسپات شامل سیلیکات آلومینیوم، سدیم، پتاسیم و کلسیم است و همین عوامل به خاطر وجود فلز های قلیایی و قلیایی خاکی در داخل این کانی، باعث شده است تا ساختار کانی فلدسپات، شکلی بلوری به خودش بگیرد.

کانی فلدسپات در کنار کانی های دیگر یک درجه سختی متوسطی دارد به شکلی که متخصصان حوزه زمین شناسی و معادن سختی کانی فلدسپات را در حدود ۶ تا ۶/۵ مشخص کرده اند؛ ولی این میزان سختی ممکن است در سنگ های مختلفی که از بخش های سنگ های آذرین استخراج می شود برای کانی فلدسپات متفاوت باشد و در همین بازه قرار بگیرد.

یکی از مشخصات ظاهری کانی فلدسپات سدیک و پتاسیک، داشتن ظاهری کاملاً شیشه‌ ای است و در واقع هر کسی که این سنگ را در کل جهان پیدا کرده است ظاهر شیشه ای خود را در هر شرایطی حفظ کرده و همچنین در کنار ظاهر شیشه‌ ای و براقی که کانی فلدسپات دارد، کاملاً شکننده است به شکلی که با یک ضربه می توان این کانی را خرد کرد پس مشخصه ظاهری اول آن داشتن ظاهری شیشه‌ ای و شکننده است که به خاطر همین مورد، این کانی را در تولیدات سرامیک مورد استفاده قرار می دهند.

در واقع اگر بخواهیم برای شما توضیح دهیم که بیشترین کاربرد فلدسپات در چه مواردی است، بهتر است مطلع شوید که امروزه کانی فلدسپات در وهله اول برای تولید سرامیک های کف ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ چون وقتی از فلدسپات در کنار ترکیبات دیگر مانند خاک رس برای تهیه سرامیک استفاده می کنند براق بودن سرامیک ها افزایش پیدا می‌ کند و موجب می‌شود تا یک سرامیک با کیفیت و درجه یک تولید شود.

همچنین در کنار مورد بالا کاربرد دیگر فلدسپات در حوزه ساخت شیشه است چون خود کانی فلدسپات داراری ظاهر شیشه ای و شکننده است و برای تولید شیشه های مختلف امروز مورد استفاده قرار می گیرد از شیشه های نوشیدنی های مختلف گرفته تا عایق فایبرگلاس، در واقع خیلی راحت می‌ توان گفت که فلدسپات بخشی از وسایل روزمره مورد استفاده ما را تشکیل می دهد.

امروزه نوعی از سرامیک تولید می‌شود که وجود فلدسپات در آن یک جزء اصلی به حساب می‌ آید سرامیک های نانو انواع جدید و مدرن سرامیک هستند که نسبت به انواع دیگر سرامیک امکانات و کاربرد های بیشتری را شامل می باشد چون برخی از سرامیک ها بعد از گذشت زمان دچار مشکلاتی از قبیل نفوذ گرد و غبار به درز های آن و از دست دادن میزان درخشندگی خود هستند، اما سرامیک های نانو نوعی سرامیک هستند که با یک سطح فلدسپات پوشانده می شوند و بدین ترتیب از بروز گرد و خاک به منافذ و همچنین از دست دادن درخشندگی خود تا حدودی مقابله می کنند.

موضوع بعدی که در رابطه با شناخت انواع فلز باید به آن آگاهی داشته باشید میزان دمای ذوب این کانی است؛ در بین تمامی فلدسپات های کشف شده، فلدسپات سدیک میزان دمای پایین تری را نسبت به دو گونه دیگر فلدسپات شامل می‌ شود.

همین موضوع باعث شده تا فلدسپات سدیک که در حوزه‌ های دیگری نیز کاربرد های مخصوص به خود را داشته باشد، امروزه در حوزه نساجی و تولید پوشاک از فلدسپات سدیک نیز استفاده می‌ کنند که میزان قابل توجهی از آن با انواع پارچه های مختلف ترکیب می شود و یک عامل اصلی در رابطه با تولید پوشاک های مختلف به حساب می آید.

کانی فلدسپات از نظر ترکیب شیمیایی موجود در خود به سه گروه کلسیک، سدیک و پتاسیک تقسیم می شوند که تنها راه شناسایی و شناخت هر کدام از این ترکیب ها بر اساس فرمول شیمیایی آنها است؛ به طور مثال فرمول شیمیایی فلدسپات سدیک و پتاسیک برابر با (KAlSi3O8) است.

تمامی شیمیدان ها و افراد فعال در حوزه معادن با استفاده از این فرمول شیمیایی می توانند فلدسپات سدیک و پتاسیک را شناسایی کنند پس در وهله اول برای شناخت کامل، شما باید ترکیبات شیمیایی به کار رفته در ساختار مختلف فلدسپات را بر اساس فرمول شیمیایی آن شناسایی کنید چون این فرمول به طور ثابت برای تمامی ساختار های این کانی تعیین شده است.

در کنار دو گونه دیگری از فلدسپات یکی از نمونه‌ های آن که در طبیعت کمیاب پیدا می شود، فلدسپات پتاسیک است و از آنجا که فلدسپات پتاسیک یک ترکیب مملو از فلز قلیایی به حساب می‌ آید، بخاطر اینکه آن در آب نامحلول است در حوزه صنایع سرامیک همواره برای کاهش دمای پخت انواع سرامیک های مختلف از فلدسپات پتاسیک استفاده می کنند.

همچنین بدانید که فلدسپات پتاسیک برای تهیه و ساخت الکترود نیز قابل استفاده است پس از آنجایی که فلدسپات پتاسیک یکی از کاربردی ترین فلز های موجود در طبیعت به حساب می‌ آید، امروزه بسیاری از مراکز و کارخانجات صنعتی همواره مصرف فلدسپات پتاسیک را برای حوزه کارکرد خود در دستور کار قرار می دهند.

پس هر شخصی که به ثبات و یا گونه های مختلف آن نیاز دارد باید همواره سعی کند بهترین و با کیفیت ترین این محصول را از بازار خریداری کند پس در مرحله اول بهتر است شما این مرکز و یا نمایندگی عرضه کنندگان گونه های مختلف فلدسپات مراجعه کنید؛ چون امروزه تولید کننده و عرضه کننده ای می تواند در بازار فروش این محصول موفق شود که بر اساس نظر و خواسته مشتری خود میزان فلدسپات های مختلف مانند فلدسپات سدیک و پتاسیک را عرضه و به فروش بگذارد و هر شخص بتواند بر اساس نیاز مصرف خود برای تولید محصولات مختلف، آن را خریداری کند و تمامی تولید کنندگان محصولات مختلف، بدین شکل نیاز خود را برطرف بسازند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما