باریت کریستال سفید از پرکاربردترین کانی‌ های صنعتی

باریت کریستال سفید از کانیهای صنعتی ارزشمندی است که کاربرد فراوانی دارد که از رایج ترین آنها استفاده در تولید محصولات پلاستیکی و لاستیکی است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

باریت کریستال سفید از پرکاربردترین کانی‌ های صنعتی

باریت کریستال سفید

باریت کریستال سفید یکی از سودمندترین مواد معدنی صنعتی با فرمول شیمیایی BaSO4 و بر پایه باریم، باریت کریستال سفید است و به عنوان اسپار سنگین نیز شناخته می شود.

اباریت از نظر شیمیایی از سولفات باریم تشکیل شده است، پودر باریت با خلوص و درخشندگی بالا را باریت کریستال سفید می نامند.

به طور کلی باریت به رنگ سفید یا خاکستری روشن وجود دارد و با این حال آن را می توان در رنگ های آبی، قهوه ای و مشکی نیز یافت.

برای تولید باریت کریستال سفید بیشتر از روش استخراج روباز استفاده می شود، سپس این ماده معدنی با روش‌ های ساده‌ سازی از سنگ معدن باریت جدا می‌ شود.

تولید آن شامل فرآیندهایی مانند شستن، جیغ زدن و جدول گذاری است که باعث جداسازی مواد متراکم می شود.

با این حال، مواقعی وجود دارد که روش‌ های پیچیده‌ تری مانند فلوتاسیون، جدا سازی رسانه‌ های سنگین و جدا سازی مغناطیسی نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

یکی از ترکیبات تشکیل دهنده باریت، باریم سولفات است که از مواد معدنی سنگین به شمار می آید و گروه باریت شامل باریت، سلستین، آنگلزیت و انیدریت است.

همه این مواد ساختار شیمیایی مشابهی دارند و به دلیل طیف رنگی زیاد و اشکال و عادات کریستالی متنوعش شناخته شده است و باریت از نظر شیمیایی خنثی است.

مهمترین ویژگی آن چگالی بالای باریت است، همچنین دارای سایش کم، از نظر شیمیایی خنثی و مقاوم در برابر حرارت است،حلالیت کم و جذب روغن کم از دیگر خواص باریت است.

به طور کلی، باریت کریستال دارای چگالی بالاتر از 4.3 است و از نظر خلوص و روشنایی ارزش دارد و موارد استفاده از باریت بسیار فراوان است که برخی از آنها را شرح می دهیم.

صنعت پلاستیک: پودر باریت عمدتا در صنعت پلاستیک به عنوان ماده پرکننده کاربرد دارد که منجر به افزایش مقاومت سایشی و همچنین استحکام محصول می شود.

صنعت لاستیک: استفاده از پودر باریت باعث افزایش طول عمر و دوام محصولات لاستیکی می شود و استفاده از آن به عنوان پرکننده در ساخت محصولات ضد آب منجر به کاهش هزینه ها می شود.

یکی دیگر از کاربردهای پودر باریت در این صنعت در ساخت روکش و پوشش است، همچنین باریت به عنوان یک پرکننده وزنی در لاستیک برای ساختن گل و لای ضدبادبان برای کامیون استفاده می شود.

صنعت کاغذ: پودر باریت کریستال تصفیه شده در صنعت کاغذ برای افزایش سفیدی سطح کاغذ و افزایش ظرفیت پوششی و مقاومت آن استفاده می شود.

برخی از کاغذهای کارت بازی حاوی باریت بسته بندی شده بین الیاف کاغذ هستند که کاغذ را با چگالی بسیار بالا پر می کند.

صنعت رنگ و پوشش: باریت سفید کاربردهای زیادی در صنعت رنگ دارد و از آن به عنوان تنتور در رنگ ها و گاهی به عنوان پرکننده وزنی برای پارچه، کاغذ و لاستیک استفاده می شود.

استفاده از باریت در این صنعت باعث افزایش درخشندگی رنگ ها می شود، همچنین برای تنظیم ضخامت رنگ و بهبود دوام آن مورد استفاده قرار می گیرد.

صنعت داروسازی: کریستال باریت در مراکز پزشکی، آزمایشگاه ها و نیروگاه ها برای محافظت در برابر انتشار اشعه گاما و اشعه ایکس استفاده می شود.

بیمارستانها همچنین برای تشخیص موفقیت آمیز به ترکیبات باریت نیاز دارند و این ماده در صنعت پزشکی به عنوان یک محلول رادیو مات برای تصویربرداری از داخل معده و روده کاربرد فراوان دارد.

به عنوان مثال، اگر بیمار نیاز به تشخیص مری داشته باشد، یک فنجان کوچک مایع حاوی پودر باریم در قوام میلک شیک به او داده می شود، مایع سپس مری بیمار را لایه بندی می کند.

اشعه ایکس از گلو که بلافاصله بعد از نوشیدنی گرفته می شود، بافت نرم مری را می گیرد؛ زیرا باریم در برابر اشعه ایکس مات است و عبور اشعه را مسدود می کند.

صنعت لنت ترمز: پودر باریت به عنوان ماده پرکننده در ساخت لنت ترمز کاربردی است.

گل حفاری: این یکی از مهمترین کاربردهای باریت است که از آن به عنوان عامل وزن در گل حفاری چاه های نفت استفاده می شود و این گل‌ ها با چگالی بالا به پایین ساقه مته پمپ می‌ شوند.

سپس از طریق قطعه برش خارج می‌ شوند تا به سطح بین ساقه مته و دیواره چاه بازگردند و این جریان سیال دو کار را انجام می دهد:

اول اینکه مته را خنک می کند و ثانیا گل باریت با چگالی بالا، برش های سنگ تولید شده توسط مته را معلق می کند و آنها را به سطح می برد.

باریت به ساخت انواع مختلفی از ترکیبات باریم کمک می کند و برخی از این ترکیبات برای محافظت در برابر اشعه ایکس استفاده می شود.

باریت قادر به جلوگیری از پرتوهای اشعه ایکس و گاما است، بنابراین بتن های با چگالی بالا از باریت ساخته می شوند تا انتشار اشعه ایکس در نیروگاه ها، آزمایشگاه ها و بیمارستانها مسدود شود.

باریت کریستال همچنین به صورت بتن ریزی در ماسه و ماسه سنگ یافت می شود و این بتونه ها به عنوان کریستال باریت در فضاهای بینابینی بین دانه های شن رشد می کنند.

گاهی اوقات کریستال های باریت به شکل های جالبی در داخل ماسه رشد می کنند و در مواردی میزان باریت در یک ماسه سنگ به قدری فراوان است که به عنوان سیما برای سنگ عمل می کند.

باریت کربستال همچنین یک کانی معمولی در رگه های گرمابی است و در سنگ معدن آنتیموان، کبالت، مس، سرب، منگنز و نقره یافت می شود.

در برخی مکانها باریت سفید در چشمه های آب گرم رسوب می کند که در اشکال مختلف گرد، مربع و بیضی دیده می شود.

ذخایر شناخته شده باریت کریستال در کانادا، ایالات متحده آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی، اروپای شرقی و آمریکای جنوبی قرار دارد.

باریت حلالیت بسیار کمی دراتیلن دی آمین تترا استیک اسید و دی اتیلن تریامین پنتا استیک اسید دارد و در آب و اسیدهایی مانند HCl، اسیدهای فرمیک، سیتریک و استیک نامحلول است.

همچنین کریستال‌ های باریت که مستقیما از محلول رشد می‌ کنند به‌ صورت بلورهای جدولی و لوزی ظاهر می‌ شوند، در حالی که باریت رسوب‌ شده روی سلولهای میکروبی حلقه‌ ای است.

برای خرید باریت سفید می توانید به سایت حاضر مراجعه کنید و صاحب بهترین کیفیت باریت با نرخی ارزان شوید و سودتان بیشتر شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما