بررسی فلدسپات در کشاورزی و تولید کود و کاربردهای مختلف آن در صنایع

استفاده از برخی از کانی های معدنی مانند فلدسپات در کشاورزی بسیار با اهمیت و نیازمند بررسی است به خصوص این که در تولید کود مورد استفاده زیادی دارد و در صنایع گوناگون دارای کاربردهای مختلفی است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

بررسی فلدسپات در کشاورزی و تولید کود و کاربردهای مختلف آن در صنایع

فلدسپات در کشاورزی

فلدسپات در کشاورزی از انواع مختلف مواد معدنی سنگ ساز که در ترکیب آن عناصری همچون پتاسیم، سدیم و کلسیم وجود دارد فلدسپات است که در واقع نیمی از وزن هسته زمین را این ترکیب تشکیل می دهد و در سنگ های رسوبی، آذرین و دگرگونی وجود دارد.

این محصول دارای رنگ مات سفید متمایل به خاکستری است همچنین رنگ‌های صورتی نیز در آن دیده می شود و جلوه شیشه ای در این محصول قابل توجه است و از ویژگی های آن می توان به میزان پتاسیم بسیار زیاد موجود در این محصول می توان اشاره کرد که همین مسئله باعث شده است از آن در تهیه یکی از مهمترین کودهای کشاورزی یعنی کود پتاسه استفاده شود.

کودهای پتاسیم دار برای رشد و عملکرد گیاهان و درختان بسیار عالی هستند و عنصر کلسیم از عناصر اصلی مورد نیاز آنها می باشد بنابراین فلدسپات ماده اولیه بسیار مهم برای تولید کودهای شیمیایی خواهد بود و از معادن فراوانی که در سراسر کره زمین وجود دارد استخراج می شود.

این محصول توسط پیمانکاران از معادن روباز یا در عمق زمین برداشت می شود و به لحاظ نوع کانی های موجود در آن می توانند با همدیگر متفاوت باشند که سنگ های فلدسپات پس از استخراج بارگیری شده و به سمت کارخانه های خرد کن هدایت خواهد شد.

از خصوصیات فیزیکی فلدسپات وزن مخصوص آن است که به حدود ۲.۸ می رسد همچنین این محصول به خصوص درجه حرارت 800 درجه سانتی گراد را بدون هیچگونه تغییری در شکل فیزیکی خود تحمل خواهد کرد در ضمن موارد استفاده از این محصول در صنایع مختلف بسیار زیاد است و همان طور که اشاره شد یکی از مهم‌ترین کاربردهای آن در تولید کود کشاورزی است و از این لحاظ بین انواع مختلف فلدسپات تفاوت وجود دارد که برخی از آنها دارای پتاسیم بیشتری بوده و برخی از پتاسیم کمتری برخوردارند که طبیعتاً نمونه‌های با پتاسیم بیشتر برای تولید کودهای باکیفیت مورد استفاده قرار می گیرند.

سنگ فلدسپات پس از این که به کارخانه منتقل شد از نظر نوع ترکیبات موجود در مورد آنالیز قرار می گیرد تا میزان عناصر موجود در آن مشخص شود و اگر پتاسیم آن بیشتر باشد توسط کارخانه های تولید کننده کود در حجم بالا خریداری خواهد شد و برای تولید کودهای باکیفیت مورد استفاده قرار می گیرد.

فلدسپات تنها حاوی پتاسیم نیست و کودهایی که از این سنگ تولید می شوند علاوه بر این دارای عناصر بسیار زیاد دیگری هم می باشند و میزان هر یک از این عناصر کم باشد با اضافه کردن عنصر مذکور به صورت خرد شده و آسیاب شده درصد آن افزایش خواهد یافت تا تعادل در این کود برقرار شود.

فلدسپات به دلیل خاصیت قلیایی که دارد و این خاصیت را از عناصر موجود در خود گرفته است به عنوان کاهنده اسیدیته خاک نیز مورد استفاده قرار می گیرد و به این ترتیب در خاک هایی که ترکیبات اسیدی در آنها زیاد است از این محصول استفاده می شود به این صورت که شکل خرد شده و آسیاب شده را در قبل از شخم زدن بر روی زمین پخش می کند تا با مخلوط شدن این ترکیب با سایر اجزای خاک تهیه اسیدیته خاک به مقدار بسیار زیادی کاهش یابد.

استفاده از این کود نقش های دیگری نیز می تواند داشته باشد به عنوان مثال در زمین های کشاورزی که میزان رس موجود در آنها فراوان است استفاده از این فلدسپات باعث می شود که چسبندگی بین ذرات رس کاهش یابد و به این ترتیب زمین کشاورزی رسی که عبور آب از آن ممکن نیست با افزودن فلدسپات حالت متخلخل پیدا می کند و به این شکل آب از سطح زمین به بخش زیرین نفوذ کرده و در اختیار آنها قرار می گیرد بنابراین شکل فیزیکی و تخلخل موجود در آن می تواند نقش موثری در نگهداری آب در زمین های کشاورزی داشته باشد تا در زمان کم آبی مورد استفاده قرار بگیرد.

فلدسپات برای سبک کردن خاک های سنگین نیز گزینه بسیار مناسبی است و به این ترتیب در چه زمین هایی که خاک متراکم بسیار بالایی دارند استفاده از این محصول خاص و منحصر به فرد می تواند بافت را تغییر داده و آن را اصلاح کند همچنین فضای مناسب برای رشد کرم های خاکی یا انواع حشرات مفید در زمین را فراهم می نماید تا مواد آلی موجود در خاک نیز افزایش پیدا کند و به این ترتیب رشد گیاهان و درختان به مقدار چشمگیری تحت تاثیر قرار می گیرد در شمن این محصول با ایجاد فضای متخلخل در خاک تنفس ریشه ها را بیشتر می کند و مستقیماً بر رشد درخت تاثیر خواهد گذاشت.

از ویژگی های این سنگ معدنی که به صورت پودر و یا ذرات بسیار ریز در آمده است امکان نگهداری آب در بافت متخلخل آن است و این امتیازی فوق العاده برای زمین های کشاورزی محسوب می شود بنابراین اضافه کردن آن به زمین های کشاورزی قدرت نگهداری آب را افزایش داده و این مسئله برای زمین های مناطق با آبیاری کم بسیار مناسب است و تعداد دفعات آبیاری را به مقدار چشمگیری کاهش می دهد.

این محصول بهتر است در بسته بندی خریداری شود چه فلدسپات رطوبت موجود در هوا را به خود جذب می کند و حتی ممکن است با برخی از عناصر موجود در واکنش نشان دهد اما نوع بسته بندی مشکل خاصی نداشته و وقتی که در خاک قرار می گیرد رطوبت موجود در خاک را حفظ کرده و آن را نگهداری می کند بنابراین جهت استفاده از این محصول در زمین های کشاورزی نوع بسته بندی آن به صورت کیسه های با وزن مشخص باید خریداری کرد.

بهترین کود تهیه شده از فلدسپات از لحاظ قیمت نسبت به انواع کودهای شیمیایی فوق العاده ارزان تر است و نگهداری آن به مدت بیشتری نیز ممکن می باشد همچنین در تناژ بالا می توان آن را خریداری کرد و بدون این که تاثیر چشمگیری در افزایش هزینه های تولید برای کشاورزان به همراه بیاورد این محصول با کمترین قیمت ممکن بیشترین تاثیرگذاری را در افزایش عملکرد در زمین های کشاورزی خواهد داشت.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما