خاک نسوز کائولن و بررسی موارد استفاده آن

در مصالح ساختمانی و دیگر صنایع خاک نسوز کائولن به خاطر کاربردها و مزیت هایش مورد توجه تولید کنندگان قرار گرفته است و مصرف آن بیش از حد بالا است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

خاک نسوز کائولن و بررسی موارد استفاده آن

خاک نسوز کائولن

خاک نسوز کائولن یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی خاک نسوز کائولن است و این نوع خاک که نوعی خاک رس است.

این نوع خاک مقاومت بسیار بالایی در مقابل آتش دارد و بدون آن که بخواهد کوچک ترین ترکی بر دارد یا زجاجی بشود در برابر آتش مقاوم خواهد بود.

اگر بخواهیم نام نسوز را بر روی خاکی بگذاریم باید بتواند حداقل دمای ۱۵۱۵ درجه سانتی گراد را تحمل کند.

از نظر وزنی این خاک ها بین ۲۳ تا ۳۴ درصد اکسید آلومینیوم دارند و ۵۰ تا ۶۰ درصد از وزن آنها را سیلیس تشکیل داده است.

همچنین آنها دارای ۱۰ تا ۱۲ درصد وزن متشکل از مواد فرار که بیشتر آن را آب تشکیل می دهد می باشند و می توانند در حین پخت از ماده خارج بشود و به طور کل عالی ترین نوع خاک محسوب می شوند.

از دیگر مواد تشکیل دهنده این خاک ها می توان به اکسید آهن اشاره کرد که تقریباً ۲۵ درصد وزن آنها را تشکیل می دهد.

این خاک همچنین حاوی مقادیری، TiO۲ ،CaO، MgO، K۲O، Na۲O نیز می باشند و شاید یک دلیل کیفیت بالای آن ها وجود همین ترکیبات باشد.

یکی از دلایل متمایز بودن خاک نسوز کائولن با دیگر خاک های صنعتی آن است که دارای ذرات بسیار ریزی می باشد که می توانند به خوبی در آب حل بشوند.

این ویژگی خود دلیلی است که از آن عنوان یک رنگدانه بسیار ایده‌ آل نیز استفاده کنند.

در مورد رنگ خاک کائولن نیز باید دانست به رنگ سفید می باشد و آن را با نام خاک رس چین نیز می شناسند و باید دانست که رنگ آن به شکل کاملا خالص می باشد.

بیشترین استفاده از این خاک ها در ساخت سفال می باشد در واقع خاک نسوز که گاها برخی ها آن را جرم نسوز سیلیسی رس صنعتی نیز می گویند که برای این حوزه مفید است.

آن بسیار پلاستیکی می باشد و مقاومت بسیار بالا در مقابل آتش دارند و به خاطر انعطاف پذیر بودن و رنگ روشنشان در بین صنایع بسیار با ارزش محسوب می شوند.

این خاک ها که بسیار کمیاب و نادر هستند تنها در برخی نقاط خاص دنیا می توان آنها را تهیه نمود اما چه چیز سبب نایاب شدن و از طرفی بسیار خاص و یونیک شدن آن می شود.

در واقع باید بدانید این خاک از چه چیزی تشکیل شده است که آن را محصولی خاص در بین تمامی صنعت ها کرده است.

باید گفت بیشتر ترکیباتش از ناخالصی های هالوزیت، کائولینیت، مونوترمیت، هیدروسیل، کوارتز و فلدسپات می باشد.

خاک نسوز در بازار دارای تنوع بالایی می باشند و به همین جهت شما باید بدانید دقیقا آن را برای چه هدفی می خواهید.

زیرا هنگام خرید خاک نسوز باید به یک سری نکات توجه کرد تا توانست محصولی با کیفیت را ساخت و ناخالصیهای موجود در خاک های نسوز متفاوت هستند.

برای مثال اگر ناخالصی هایشان بیشتر از مواد معدنی بوکسیت باشد در نتیجه می توانند سبب افزایش میزان آلومینا بشوند و این می تواند منجر به افزایش آذرین بودن خاک بشود.

اگر این ناخالصی ها ترکیبی از آهن و تیتانیوم باشد می توانند سبب کاهش نقطه خمیری بشوند که آن را از خاک ناسوز ساخته اند پس دیدیم که ناخالصی ها نیز نقش مهمی در خاک ایفا می کنند.

تمامی این موارد و ترکیبات می تواند بر قیمت خاک نسوز تاثیر مستقیمی داشته باشد پس در هنگام خرید به آن ها بسیار توجه کنید تا خریدی مطمعن داشته باشید.

توجه به ویژگی های مختص آن قبل از خرید مهم می باشد و این نکات از آن جهت مهم هستند تا بتوانید خاکی را با درجه کیفی بالا تهیه کنید از جمله ویژگی های آن به شرح زیر می باشد:

اگر خاک نسوز درجه یک باشد به طور صد در صد تحمل دمای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد را خواهد داشت و بعد از پخت شما در آن شاهد هیچگونه ترکی نخواهید بود.

یک خاک نسوز خوب در ترکیب آن که از درصد آلومینیوم و سیلیس با میزان و اندازه های کاملاً درست و منطقی بر اساس علم شیمی می باشد استفاده شده است.

خاک نسوز مرغوب و درجه یک باید تنها ۱۲ درصد از وزن خود را از آب و دیگر ترکیبات تشکیل داده باشد.

از موارد مهم دیگر می توان به وجود عناصری همچون کائولینیت اشاره کرد که از حیاتی ترین و مهمترین ماده های خاک نسوز محسوب می شود.

به جز موارد ذکر شده که کیفیت خاک را تحت تاثیر قرار می دهد عوامل دیگری نیز بر آن تاثیر گذار هستند که از آن جمله نحوه پخت آن ها می باشد.

زیرا اگر به شکل صحیح پخت نشوند کیفیت چندان خوبی نخواهند داشت.

پس پخت صحیح و آن هم با درجه حرارت کاملاً درست و مدت زمان مناسب و معین می تواند تاثیراتی مستقیم بر روی کیفیت محصولاتی داشته باشد که قرار است آنها را با خاک نسوز تولید کنند.

رنگ آن سفید است اما می تواند دارای سایر رنگ ها نیز باشد زیرا در ساخت آن از مواد اولیه گوناگونی استفاده می کنند که می تواند موجب تغییر رنگ آن بشود.

اگر بخواهیم آن را از نظر مینرالی بررسی کنیم برای استفاده رنگ سبب ایجاد هیچ گونه مشکلی نخواهد شد.

این رنگ ها می توانند از سفید مشکی قهوه ایی با توجه به ن.ع مواد اولیه به کار رفته در آنها متفاوت و متغیر باشند که از جمله این مواد تشکیل دهنده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مواد گیاهی که به شکل خام هستند، منیزیا، آهن، آهک، موادی که قلیایی هستند، کائولن، اکسید تیتانیوم و پیریت.

از جمله صنایعی که در آن از خاک نسوز استفاده می شود صنایع شومینه سازی می باشد.

در شومینه سازی از این خاک به عنوان خاک نسوز شومینه استفاده می کنند که این خاک دارای کیفیتی بسیار بالا می باشد و به همین خاطر قیمت آن بسیار بالا می باشد.

آنها همچنین می توانند به عنوان بهترین نوع ماده برای عایق مورد استفاده قرار بگیرند که دارای کارایی و مزایای می باشند که این مورد نیز می‌تواند قیمت آن را تحت تاثیر قرار بدهد.

از جمله این موارد می‌توان به مقاومت بالایی که در برابر دماهای بالا و نیز در برابر هرگونه نوسانات دمایی دارند اشاره کرد آنان نیز مانع از بروز سایش می‌شوند و می‌توانند از نفوذ مذاب نیز پیشگیری کنند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما