خرید فلدسپات سدیک به صورت عمده و با کمترین قیمت

فلدسپات سدیک ماده معدنی است که در صنایع سرامیک و شیشه سازی کاربرد دارد و به عنوان کمک ذوب در صنایع مختلف استفاده می شود.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

خرید فلدسپات سدیک به صورت عمده و با کمترین قیمت

خرید فلدسپات سدیک

خرید فلدسپات سدیک فلدسپات سدیک یکی از انواع فلدسپات ها می باشد، فلدسپات از دو کلمه فلد و اسپات تشکیل شده است که فلد به معنای صحرا و اسپار به معنی سفید است.

در واقع به دلیل ایجاد رنگ سفید توسط این کانی ها در سطح بیابان و صحرا که پس از هوازدگی این کانی که با بیرون زدن آن از سطح سنگ رخ می دهد، آن را فلدسپات نامیده اند.

فلدسپات ها از ارزشمند ترین کانی های سنگ آذرین هستند و شامل سه دسته سدیک، کلسیک و فلدسپات پتاسیک می باشند.

خرید فلدسپات سدیک که یک ماده مهم و کمک ذوب در صنایع مختلف مانند شیشه سازی و لعاب و سرامیک است از کشورهای استخراج کننده این ماده معدنی مانند ایران صورت می گیرد.

فلدسپات سدیک در صنعت اهمیت بسیار زیادی دارد، پایین بودن دمای ذوب این کانی، همچنین قابلیت چسبندگی زیاد و سایر ویژگی هایی که دارد موجب کارآیی بالای آن شده است.

در تهیه انواع پوشاک و در صنعت شیشه سازی از فلدسپات سدیک استفاده می شود، در بسیاری از موارد از فلدسپات پتاسیک هم به عنوان کمک ذوب بهره گرفته می شود.

همچنین فلدسپات پتاسیک در صنایع کاشی سازی نیز، استفاده می شود، حدود شصت درصد از فلدسپات ها در صنعت شیشه سازی به کار برده می شوند.

در صنعت شیشه سازی به دو عنصر آلومینیوم و سدیم برای ساخت شیشه احتیاج است، کانی فلدسپات سدیک این نیاز را تامین می کند.

فلدسپات سدیک هم خود به دو دسته فلدسپات سدیک کلسیک و فلدسپات سدیک پتاسیک تقسیم می شود که هر کدام در صنایع خاصی به مصرف می رسند.

امروزه در تهیه انواع لباس از فلدسپات سدیک بهره می برند اگر بخواهیم به اصلی ترین کاربرد فلدسپات سدیک اشاره کنیم، کاربرد آن در صنایع لعاب و شیشه سازی است.

با توجه به معنی کلمه فلدسپات شاید این طور به نظر برسد که این کانی ها همواره در طبیعت به رنگ سفید دیده می شوند، اما این گونه نیست.

فلدسپات ها به رنگ های مختلف خاکستری، سفید، سبز، قرمز و شیری دیده می شوند، یکی از راه های تشخیص کانی های موجود در یک سنگ دانستن رنگ های آن کانی می باشد.

اما نکته مهم این است که بسیاری از کانی ها همچون کانی فلدسپات به رنگ های مختلفی در طبیعت وجود دارد و این تشخیص را سخت تر می کند.

اما برای زمین شناسان که به ویژگی های دیگر کانی به غیر از رنگ هم برای شناسایی آن توجه می کنند، ظاهرا این کار ساده به نظر می آید.

نام دیگر فلدسپات سدیک آلبیت می باشد، آلبیت به طور عمده در ساخت انواع شیشه استفاده می شود اما در صنایع دیگری همچون لاستیک سازی و رنگ سازی هم به کار می رود.

فلدسپات سدیک در صنایع نام برده به عنوان پرکننده به مصرف می رسد و در برخی موارد به عنوان ساینده به کار برده می شود و در موارد محدودی به عنوان تمیزکننده از آن استفاده می شود.

فلدسپات ها فراوان ترین کانی پوسته زمین می باشند و به وفور در سطح جهان موجود هستند و توسط افراد متخصص و به کارگیری جدیدترین روش های استخراج، از معادن خارج می شوند.

فلدسپات ها از اجزای مهم سنگ های آذرین مخصوصا سنگ گرانیت می باشند، فلدسپات ها در ساختمانشان کاتیون های کلسیم، سدیم و پتاسیم دارند.

به گروهی از فلدسپات ها که در ساختارشان سدیم وجود دارد، پلاژیوکلاز گفته می شود و در صورتی که در ساختار فلدسپات پتاسیم به کار رفته باشد، ارتوکلاز نامیده می شود.

فلدسپات ها و به خصوص فلدسپات سدیک به مقدارخیلی کمتری در سنگ های رسوبی و دگرگونی یافت می شوند و در این سنگ ها فراوانی کمی دارند.

در ایران در طول دوره های مختلف زمین شناسی فعالیت های ماگمایی زیادی در زیر پوسته زمین رخ داده است و پس از گذشت چند دوره این توده ها بیرون زده و به سطح زمین رسیده اند.

بررسی این توده ها نشان دهنده میزان بالای انواع کانی فلدسپات در سنگ های آذرین می باشد که انواع مختلف فلدسپات در صنایع گوناگون به کار می رود.

میزان استفاده از فلدسپات سدیک و انواع دیگر در صنایع به عوامل متعددی نظیر نوع محصول تولیدی، کیفیت محصول، روش تولید آن و میزان تولید بستگی دارد.

می توان گفت که بیش از ۸۵ درصد میزان فلدسپات استخراجی در صنعت شیشه سازی و سرامیک به کار می رود و مابقی آن در صنایع دیگر کاربرد دارد.

در ایران مصرف کنندگان کانی فلدسپات سدیک و پتاسیک صنایع شیشه، سرامیک و کاشی، چینی، لعاب و بهداشتی می باشند.

ذخایر این ماده ارزشمند در هفتاد کشور جهان شناسایی شده اند که از این میان پنجاه کشور در زمینه استخراج این کانی فعالیت می کنند.

کشورهای ایتالیا، ژاپن و چین از بزرگترین تولید کنندگان فلدسپات به شمار می روند اما کشور ایران هم قدمتی طولانی در تولید و به کارگیری این کانی داشته است.

شواهد نشان می دهد که صنعتگران ایرانی از دیرباز با فلدسپات و کاربرد آن آشنا بوده اند و در مناطقی که فلدسپات رخنمون داشته صنایع سفال و شیشه گسترش یافته است.

در شهرهایی مثل هگمتانه و توس حفاری هایی انجام شده است و آثار نفیس با قدمت بسیار زیاد کشف شده است، مواد اولیه برای ساخت این سفال ها و سرامیک ها قطعا از نواحی مجاور به دست آمده است.

صنعت شیشه سازی که از مهم ترین مصرف کنندگان فلدسپات سدیک می باشد، می توان گفت که به طور نسبی نیمی از تقاضا برای این صنعت را پوشش می دهد.

آلومینا ماده ای است که در فرایند ساخت شیشه باید به آن اضافه شود، فلدسپات سدیک به عنوان کمک ذوب وارد عمل شده و برای افزودن آلومینا به شیشه به کار می رود.

آلومینا یکی از مهم ترین اجزای شیشه است اما به مقدار قابل توجهی در اکثر شیشه ها وجود ندارد اما وجود این اکسید در شیشه باعث افزایش مقاومت آن می شود.

سختی و دوام شیشه افزایش پیدا می کند، موجب افزایش مقاومت شیشه در برابر عوامل شیمیایی می شود و امکان تبلور شیشه را کاهش داده و کار با آن را راحت می کند.

در واقع می توان گفت فلدسپات سدیک به عنوان کمک ذوب در صنعت شیشه سازی کاربرد دارد در صنعت سرامیک سازی هم به همین ترتیب نقش کمک ذوب را ایفا می کنند.

صنعت سرامیک سازی حدود شش میلیون تن در سال کمک ذوب مصرف می کند که قسمت اعظم آن را فلدسپات سدیک تشکیل می دهد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما