فلدسپات سدیک چیست و چه کاربردهایی در مصارف صنعتی دارد

آیا تا به حال واژه فلدسپات سدیک به گوشتان خورده؟ آیا می دانید فلدسپات سدیک چیست و چه کاربردهایی در مصارف صنعتی دارد؟ اگر دانستن این موضوع برایتان جالب است در ادامه مطالب امروز با همراه باشید تا در این مورد توضیحاتی خدمت شما ارائه کنیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

فلدسپات سدیک چیست و چه کاربردهایی در مصارف صنعتی دارد

فلدسپات سدیک چیست

فلدسپات سدیک چیست در پاسخ به این سوال که فلدسپات سدیک چیست باید عنوان کنیم فلدسپاتها گروهی از کانیهای آلومینوسیلیکات موجود در پوسته زمین هستند که حاوی کلسیم، سدیم و پتاسیم بوده و با نام فلدسپات کلسیک، سدیک و پتاسیم شناخته می شوند و از نظر وزنی بخش اعظمی از وزن پوسته زمین را تشکیل می دهند، این کانیها عموما به دو گروه فلدسپاتهای پلاژیوکلاز که حاوی کلسیم و سدیم و دسته ای دیگر با نام فلدسپاتهای قلیایی که حاوی پتاسیم و سدیم هستند تقسیم بندی می شوند.

ریشه کلمه فلدسپات از واژه آلمانی feldspar که معنای آن سنگ بدون خاک است گرفته شده، این نوع کانی طبیعی عمدتا از مواد سنگ مذاب تشکیل شده و در سنگهای آذرین و یا سنگهای رسوبی و دگرگونی یافت می شود، همه فلدسپاتها چه نوع قلیایی و چه پلاژیوکلاز جزو کانیهای سنگ ساز هستند و به شکل شیشه‌ ای در رنگهای ماتی همچون شیری و خاکستری وجود دارند.

این کانیهای بلوری کاربردهای زیادی در صنعت دارند به خصوص فلدسپاتهای قلیایی که حاوی پتاسیم و سدیم هستند و بیشتر وسایل و ملزوماتی که روزانه با آنها سرکار داریم فلدسپتها در تولید آنها نقش ویژه ای دارند از لیوان شیشه ای که با آن آب می خوریم تا کاشی و سرامیکی که که عنوان کفپوش خانه ها روی آن می نشینیم با کمک فلدسپات ساخته می شوند، به طور کلی فلدسپاتها در صنعت شیشه و سرامیک کاربرد گسترده ای دارند.

همچنین در صنایعی همچون رنگسازی، پلاستیک و چسب نقش کلیدی در تولید مواد پر کننده ایفا می کند و در شیشه سازی به عنوان یک کاتالیزور و روان کننده در هنگام پخت ذوب شده و با تشکیل یک ماتریس بلوری باقی مواد را در حالت مذاب در مجاورت هم نگه می دارد همچنین خواص جدیدی به شیشه اضافه می کند ‌و استحکام و مقاومت آن را بالا می برد.

با وجود اینکه فلدسپاتها به طور طبیعی مواد معدنی سختی هستند اما به دلیل اینکه نقطه ذوب تقریبا پایینی دارند و از طرفی دارای چسبندگی قوی هستند ازآنها به عنوان مواد افزودنی برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و در تولید سرامیک کف سرویس بهداشتی و حمام، شیشه های محافظ و فایبرگلاس از آن استفاده می شود.

در بین فلدسپاتهای تولید شده فلدسپات سدیک جزو کانیهای معدنی بسیار مهم و پرمصرفی است که استفاده های گوناگونی از آن می شود و در دو نوع فلدسپات سدیک کلسیک و فلدسپات سدیک پتاسیک وجود دارد هر سری از این فلدسپاتهای سدیک برای تولید نوعی محصول خاص به کار برده می شود، فلدسپات سدیک یا سدیم به دلیل وجود سدیم و اکسید آلومینیوم در ترکیبات آن در صنایع مختلف به عنوان شار عمل می کند و از آنجایی که دمای ذوب پایین و چسبندگی زیادی دارند در تولید انواع شیشه، فایبرگلاس و پوشاک مورد استفاده قرار می گیرد این در حالی است فلدسپات پتاسیم یا پتاسیک با داشتن نقطه ذوب بالاتر به عنوان یک افزودنی کمکی در ساخت سرامیک کاربرد دارد.

با توجه به اینکه گستردگی کاربرد فلدسپات پتاسیم در صنعت بیشتر است این نوع فلدسپات ارزش اقتصادی و تجاری بالاتری دارد، به طور کلی قریب به ۶۵ درصد از کاربرد فلدسپاتها در صنعت شیشه، حدود ۳۰ درصد در صنعت کاشی و سرامیک و ۵ درصد هم به عنوان دیگر مصارف همچون پرکننده و غیره کاربرد دارد.

از آنجایی که فلدسپات در انواع مختلف آن دارای قیمت مناسبی است از این رو استفاده از آن در صنایع مختلف مورد توجه و استقبال زیادی قرار دارد و به شکلهای مختلف از آن در صنایع پایین دست استفاده می شود، دو نوع پر کاربرد تر از خانواده فلدسپاتها که جزو فلدسپاتهای صنعتی محسوب می شوند فلدسپات سدیک کلسیک و پتاسیک می باشند که بیشترین مصرف را در صنایع دارند.

انواع مختلفی از فلدسپاتها در طبیعت وجود دارند و با استخراج و فرآوری این مواد معدنی به دسته های مختلف تقسیم بندی شده و برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، به غیر از فلدسپاتهایی که کاربرد صنعتی دارند گونه هایی از این کانیهای بلورین هستند که در دسته سنگهای قیمتی قرار می گیرند و در ساخت جواهر از آنها استفاده می شود.

از عمده تولید کنندگان فلدسپات در دنیا سه کشور ایتالیا، چین و ترکیه هستند که سالانه چیزی در حدود ۲۰ میلیون تن از فلدسپات صنعتی تولید و در اختیار تولید کنندگان صنایع شیشه سازی و لعاب، سرامیک سازی، تولید پوشاک مختلف و غیره قرار می دهند.

فلدسپات سدیک و پتاسیک به شکلهای مختلف فله و بسته بندی شده در بازار وجود دارد و در تناژ بالا در دسترس تولید کنندگان قرار می گیرد نوع بسته بندی بر حسب نیاز مصرف کنندگان به شکل پودری و یا دانه بندی شده می باشد و برای تولید هر محصولی باید از فلدسپات سدیک و پتاسیک متناسب با همان محصول استفاده شود.

برای مثال برای تولید کاشی و سرامیک باید فلدسپات کمک ذوب استفاده شود و در تولید لعاب و شیشه از نوعی دیگر فلدسپات لعاب سازی که خاصیت چسبندگی بالایی دارد، همچنین از فلدسپات کلسیم علاوه بر صنایع شیشه و بلور و تولید کاشی و سرامیک در صنایعی مثل ریخته گری، تولید کفپوشهای بتنی، سند بلاست و رسوب زدایی، تصفیه آب و غیره به کار برده می شود.

شرکتهای تولیدی زیادی در زمینه تولید و فروش انواع مواد معدنی از جمله فلدسپات فعالیت دارند و فلدسپاتهای پلاژیوکلاز و اتوکلاز صنعتی را با کیفیت عالی و مطابق با استانداردهای فیزیکی و شیمیایی صنعت به صورت دانه بندی شده و یا به صورت تخصصی میکرونیزه و پودری در اختیار صنعت مصرف کننده قرار می دهند.

کارخانجات صنعتی کاشی و سرامیک، شیشه، چینی، رنگ، پلاستیک و پوشاک از عمده مصرف کنندگان

فلدسپات سدیک در انواع مختلف آن هستند و چنانچه شما در این صنایع تولیدی فعالیت دارید و به دنبال خرید فلدسپات به صورت عمده و تناژ هستید می توانید این محصول را مستقیما از تولید کنندگان این مواد معدنی با قیمت مناسب خریداری نمایید.

شرکت ما در زمینه پخش و فروش انواع مواد معدنی مورد نیاز صنایع تولیدی مختلف فعالیت دارد و می توانید انواع فلدسپات کلسیک، سدیک و پتاسیک مورد نیاز خود را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از سایت ما خریداری کنید، مجموعه ما این آمادگی را دارد که این محصول را در هر تناژی که بخواهید در اسرع وقت برای شما ارسال کند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما