فلدسپات پتاسیک چیست و دسته بندی انواع آن در سنگ های معدنی

از مهمترین اجزای پوسته زمین فلدسپات پتاسیک است که در این مقاله به خواص و کاربردهای آن و این که چیست می پردازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

فلدسپات پتاسیک چیست و دسته بندی انواع آن در سنگ های معدنی

فلدسپات پتاسیک چیست

فلدسپات پتاسیک چیست ما سه نمونه پلی مورف داریم که آنها عبارتند از میکرو کلین ارتوکلاز و سانیدین است که فلدسپات پتاسیم می تواند به هر کدام از این سه مورد اشاره ای داشته باشد.

اما آن چه که بین این مواد معدنی می تواند تفاوت ایجاد کند این است که با قطعیت تمام انجام بپذیرد تنها پس از تجزیه و تحلیل دقیق اشعه ایکس امکان پذیر است.

آنها سه کانی اساسی فلدسپات پتاسیم محسوب می شوند که هر سه می توانند دارای خواص فیزیکی کاملاً برابر باشند که متشکل از عناصر یکسان می باشند.

اما آن چه که تفاوت در بین آنها ایجاد می‌ کند ساختار کریستالی آنها است که در برخی موارد نمی توان این کانی ها را از دیگری تشخیص داد.

مگر این که آنها را با استفاده از اشعه ایکس تجزیه و تحلیل کرده و این کار را انجام بدهید.

به خاطر آن که طبقه بندی دقیق آنها کاری بسیار سخت و دشوار بوده است لذا هر سه کانی را بدون طبقه بندی به نام فلدسپات پتاسیم نامگذاری کرده اند.

یک کانی دیگر نیز داریم که اصولا آن را با فلدسپات های پتاسیم تقسیم بندی می کنند و آنورتوکلاز است.

فلدسپات پتاسیم را با نام‌های دیگری از جمله فلدسپات پتای فلدسپات قلیایی فلدسپات کی اسپار و پوتسپار نیز می شناسند که این نام ها در کشورها و مکان های مختلف به کار می روند.

فلدسپات می تواند در بسیاری از تنظیمات زمین شناسی ویسکانسین بسیار فراوانی داشته باشد که این از اصلی ترین اجزای اصلی سنگ های گرانیتی و سینیتی می باشد.

در بسیاری از بخش های مرکزی و شمال شرقی ایالات متحده آمریکا آنها یافت می شوند و قادر هستند تا تشکیل توده هایی با اندازه های قابل توجه بدهند.

اسپار می تواند رنگ خاص را به سنگ از جمله قرمز صورتی بدهد که در واقع یکی از مهمترین کشورهای تولید کننده فلدسپات پتاسیم ایالات متحده می باشد.

فلدسپات پتاسیم می تواند به تعدادی از مواد معدنی که در گروه فلدسپات می باشند و شامل پتاسیم هستند اشاره کند که ما در بالا به سه کانی اساسی آن اشاره کردیم.

یکی از آنها ارتوکلاز است که یکی از مهمترین کانی های در تشکیل سنگ آذرین همین می باشد و به شکل تکتو سیلیکات است.

دیگر کانی میکرو کلاین است که از لحاظ شیمیایی شباهت زیادی به ارتوکلاز دارد اما از لحاظ ساختار کریستالی کاملاً متفاوت است.

از دیگر کانی ها سینیدین بود که به شکل فلدسپات پتاسیم با دمای بالا می باشد نمونه ای ازارتوکلاز که آدولاریا است که دارای درجه حرارتی کاملاً پایین تر می باشد به شکل سفارشی از آن استفاده می کنند.

دیگر نمونه که می تواند تا حد زیادی نامنظم باشد میکروکلاین است و آمازونیت که آن را با نام سنگ آمازون نیز می شناسند نمونه ایی از میکروکلین است که به رنگ سبز می باشد.

دیگر موارد مصرف فلدسپات پتاسیم در صنعت سرامیک سازی می باشد که در واقع از مهم ترین مواد برای لعاب های سرامیکی به شمار می رود.

به شرطی که دمای آنها از متوسط و بالا باشد که در این مورد اصولاً فلدسپات های پتاسیم که اغلب به شکل خالص و سفید هستند اسپارهای سودا نمی باشند.

در مواقعی که پتاسیم به میزان خیلی زیادی بیشتر از سدیم باشد در این مواقع فلدسپات را به عنوان پتاس نامگذاری می کنند.

فلدسپات پتاس سودا را در مواقعی نامگذاری می کنند که این مقادیر مقادیر کاملاً نزدیک به هم و یا مساوی باشند.

اما توجه داشته باشید اگر فلدسپات های پتاس به شکل واقعی باشند مقادیر بسیار کمی CaO، MgO، Fe 2O3 در خود دارند.

درجه ذوب فلدسپات پتاسیم نسبت به فلدسپات سودا کاملاً متفاوت می باشند.

به نحوی که درجه ذوب فلدسپات سدیم حدود 1200 درجه سانتیگراد می تواند از فلدسپات سودا بالاتر باشد درنتیجه می‌ تواند سبب تولید مواد مذاب کاملا چسبناک تری بشود.

فلدسپات پتاسیم می تواند یک کمک کننده عالی به کدورت باشد زیرا می تواند تولید یک فاز کریستالی یعنی لوسیت بکند پس بنابراین می تواند در صنعت بسیار کاربردی باشد.

از آن جمله می‌ توان گفت از آن برای لعاب های مات استفاده می‌ کنند و این در حالی است که اگر بخواهند لعاب ها براق باشد از فلدسپات سودا استفاده می شود.

از فلدسپات پتاسیم به طور بسیار گسترده ایی در این صنعت استفاده می شود هرچند که می تواند سبب مشکلات بسیار فراوان برای فعالین این حوزه ایجاد کند.

اما از آن جا که کیفیت بالایی دارد که می تواند سرامیک را بهینه تر بکند هنوز سفال گران ترجیح به استفاده از آن می دهند.

در واقع اگر میزان فلدسپات پتاسیم بیشتر از 35 درصد باشد می تواند مشکلاتی بسیار عجیب و سخت برای کارگران و سفال گران ایجاد کند.

پس باید موارد ضروری و لازم را هنگام استفاده رعایت کرد.

به طور کلی اگر ما به اطراف خود توجه کنیم متوجه خواهیم شد که که اکثر وسایلی که ما از آن استفاده می کنیم در آنها فلدسپات پتاسیم به کار رفته است.

از آن جمله می توان به محصولات صنعت کاشی سازی همانند کاشی کف کاشی حمام و نیز در برخی ظروف از جمله لیوان های سرامیکی و یا شیشه ایی از آن استفاده می شود.

همچنین فایبرگلاس که از آن به عنوان عایق بندی استفاده می کنند فلدسپات به عنوان کاربردی ترین محصول می باشد که توانسته است میزان کیفیت عایق بندی را به شدت بالا ببرد.

در ساخت بسیاری از سنگهای قیمتی و مشهور که بسیار مورد توجه افراد ثروتمند می باشد همانند:

سنگ خورشید

سنگ ماه لابرادوریت

آمازونیت

و نیز اسپکترولیت از مواد معدنی فلزی ثبات استفاده می کنند.

فلدسپات از آن جهت مهم می‌باشد که به عنوان یکی از بزرگترین اجزای پوسته زمین محسوب می شود.

پس نیاز است تا بتوانند آینده تقاضای دنیا را به خوبی برآورده کنند چرا که اکثر اسباب و وسایل نیازمند آن می باشد.

چنانچه گفته شد فلدسپات دارای کاربردهای بسیار زیادی می باشد که می توان از آن جمله به صنایع رنگ سازی ساخت شیشه و سرامیک نیز اشاره کرد.

در واقع فلدسپات هایی که به شکل قلیایی هستند یعنی شامل پتاسیم می باشند کاربردهای گسترده ترین در این صنایع دارند.

از آن به عنوان یک ماده اولیه برای ساخت شیشه استفاده می کنند و این بسیار مهم است زیرا می تواند به عنوان یک کاتالیزور روان کننده در ساخت شیشه عمل کنند.

همچنین می تواند سبب کاهش دمای کوارتز به عنوان یک کاتالیزور شار بشود و این در حالی است که می‌ تواند سبب حفظ ویسکوزیته شیشه بشود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما