قیمت فلدسپات پتاسیک با کیفیت بالا برای مصارف مختلف

فلدسپات پتاسیک نوعی فلدسپات است که دارای مواد معدنی بوده که خواص منحصر به فردی هم دارد که در بسیاری از شرایط می توان از آن ها استفاده کرد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

قیمت فلدسپات پتاسیک با کیفیت بالا برای مصارف مختلف

قیمت فلدسپات پتاسیک

قیمت فلدسپات پتاسیک فلدسپات یک کانی کریستالی متشکل از سیلیکات های آلومینیوم، سدیم، پتاسیم و غیره می باشد که بیشتر در سنگ های آذرین یافت می شود، از سوی دیگر سختی فلدسپات از 6 تا 6.5 متغیر است، اما وزن آن تقریباً یکسان است.

همچنین باید توجه داشت که درجه ذوب فلدسپات ها به ترکیب شیمیایی آن ها بستگی دارد به طوری که فلدسپات را می توان به راحتی جلا داد و از سوی دیگر ظاهر آن ها شیشه ای و شکننده است و بیشتر از فلدسپات در سرامیک نیز استفاده می شود.

ویژگی های فلدسپات پتاسیک: فلدسپات پتاسیک یکی از مهمترین مواد لعاب سرامیکی با دمای متوسط ​​و بالا می باشد به طوری که فلدسپات پتاسیک در حدود بیش از 1200 درجه سانتیگراد یعنی بیشتر از فلدسپات سودا ذوب می شود و ویسکوزیته بالاتری نسبت به فلدسپات سوزاننده ایجاد می کند.

همچنین می تواند یک فاز کریستالی لوسیت ایجاد کند که باعث کدری بیشتری می شود بنابراین، در بخش صنعتی، فلدسپات پتاسیک اغلب برای لعاب های مات استفاده می شود، در حالی که فلدسپات سودا برای لعاب های براق استفاده می شود.

استفاده از فلدسپات: فلدسپات مصارف صنعتی زیادی دارد به طوری که یکی از کاربردهای فلدسپات به عنوان عامل سرامیکی و ذوبی می باشد و از سوی دیگر این متریال در کف سرامیک ساختمان و همچنین سرویس بهداشتی بیشتر استفاده می شود.

بسیاری از محصولات ما هر روز از فلدسپات ساخته می شوند: همچون لیوان های نوشیدنی، شیشه های عایق، کاشی های کف حمام، و کارد و چنگال هایی که با آنها غذا می خوریم که می توان گفت فلدسپات بخشی از زندگی روزمره ما است.

اگرچه فلدسپات قلیایی کاربردهای صنعتی زیادی دارد، اما پلاژیوکلاز کاربرد صنعتی کمی دارد از سوی دیگر فلدسپات آلکان در رگه های گرانیت، آپلیت، آراسیت و کوارتز فلدسپات یافت می شود به طوری که فلدسپات آلکان با نمک زدن از پگماتیت جدا می شود و آن ها توسط فلوتاسیون از گرانیت، آپلیت و لوکوگرانیت تهیه می شوند.

فلدسپات به دلیل نقطه ذوب پایین یعنی چیزی نزدیک به 1150 درجه سانتیگراد برای تولید انواع لباس های مختلف و شیشه های متنتوع استفاده می شود، در حالی که از فلدسپات پتاسیک که نقطه ذوب آن در حدود 1250 درجه سانتیگراد است به عنوان عامل ذوب و جزء اصلی استفاده می شود از این رو در اکثر کارخانه های ذوب مخصوصا سرامیک استفاده می شود.

ارزش اقتصادی فلدسپات پتاسیک به دلیل مصرف زیاد آن بیشتر از فلدسپات سدیم است به طوری که حدود 65 درصد فلدسپات قلیایی در صنعت شیشه، 30 درصد در صنعت سرامیک و 5 درصد به عنوان پرکننده و سایر مصارف استفاده می شود از سوی دیگر در صنعت شیشه از فلدسپات برای تامین آلومینیوم و سدیم مورد نیاز شیشه استفاده می شود.

از فلدسپات قلیایی برای ساخت انواع سرامیک ها استفاده می شود به طوری که یکی دیگر از کاربردهای فلدسپات پتاسیک در تولید کودهای شیمیایی سولفات پتاسیم به روش لیچینگ یا در مواردی فلوتاسیون یا شستشو است و امروزه از فلدسپات پتاسیک در صنعت کاغذسازی نیز استفاده می شود.

به دلیل خواص جریانی عالی کانی‌های فلدسپات، از آن ها در پوشش‌های جوشکاری، فرآیندهای قوس دستی، فرآیندهای جوشکاری آلیاژهای آهن در کشتی‌سازی، فولاد سخت و غیره استفاده می‌شود از این رو سایر کاربردهای فلدسپات عبارتند از:

ظروف سرامیکی و شیشه ای فایبرگلاس مورد استفاده برای عایق صنعت سرامیک (بدنه سرامیک، کاشی، چینی و غیره. همچنین فلدسپات فرآوری نشده برای تولید آلومینا از نفلین سینیت قطعات سنگ سخت راهسازی اطفاء شعله در کارخانه های کبریت سازی و غیره در حال استفاده است.

از این رو در یک جداسازی تجاری فلدسپات تولید شده در مجموعه ما در یک تقسیم بندی اساسی شامل فلدسپات پتاسیم با حداقل K2O=0.010 و سدیم فلدسپات با حداقل Na2o=0.07 است. درصد کل دو اکسید قلیایی k2O و Na2O کاربرد آن را در تولید شیشه تعیین می کند.

لازم به ذکر است، بیشتر کاربردهای فلدسپات مربوط به کاربردهای حرارتی کانی های فلدسپات می باشد به طوری که رفتار آن ها اغلب شار مانند است و در دماهای بین 700 تا 800 درجه حرارت دارد، یک حالت انتقالی از شکننده به شکل پذیر وجود دارد، بیشتر کانی های گروه فلدسپات در صنعت سرامیک و شیشه استفاده می شود.

آنالیز فلدسپات بسته به نوع مواد تشکیل دهنده کانی فلدسپات متفاوت است به طوری که عناصری که در تشکیل فلدسپات نقش دارند عبارتند از: سدیم، پتاسیم و کلسیم، همچنین با توجه به تغییر مقدار این عناصر، ترکیب و نوع فلدسپات از سدیک به پتاسیک و سدیک-پتاسیک تغییر می کند به طوری که هر کدام از این کانی ها به دلیل خواصی که دارند کاربردهای صنعتی متفاوتی دارند.

از آنجایی که معدن کاوان سنگدانه های فلدسپات را از مناطق مختلف تولید می کند، تجزیه و تحلیل فلدسپات از محصولی به محصول دیگر متفاوت است در واقع هنگامی که فلدسپات سرد می شود، از داخل به کریستال های معدنی منفرد جدا می شود که یکی از آن ها بر اساس تقارن کریستال مادر در داخل کریستال دیگر یعنی تو در تو قرار می گیرد.

از این رو نوع خاص رشد درونی، ترکیب مواد معدنی درگیر، و اندازه بلورها به ترکیب اولیه درجه حرارت بالا و تاریخچه سرد شدن فلدسپات بستگی دارد که می تواند بسیار پیچیده باشد از طرفی فلدسپات به عنوان پرکننده در ساخت شیشه فلوت و سرامیک کوارتز عمل می کند و رشد تقاضا برای شیشه های مسطح و توخالی از بازارهای نوظهور مانند چین و هند و رشد صنایع ساخت و ساز و سرامیک در این کشورها باعث افزایش تقاضا برای محصولات شیشه ای و سرامیکی با کیفیت می شود.

بنابراین تقاضا برای فلدسپات شتاب می گیرد و ارزش این ماده معدنی چندین برابر می شود به طوری که مواد معدنی موجود در خاک ترکیبات زیادی دارند که یکی از آنها فلدسپات پتاسیم است که افراد زیادی تمایل به خرید و استفاده از آن دارند.

این مواد معدنی که به عنوان عوامل سنگ ساز در نظر گرفته می شوند، حاوی کلسیم هستند که از ترکیب پتاسیم و سدیم در کنار یکدیگر تشکیل شده است و از نظر وزن تقریباً نیمی از هسته زمین را تشکیل می دهند.

امروزه این مواد معدنی به مقدار زیاد در سنگ های رسوبی یافت می شوند به طوری که سنگ های دگرگون و آذری در سراسر جهان فراوان است، این سنگ ها دسته خاصی دارند که معروف ترین و پرکاربردترین آن فلدسپات پتاسیک است که این کانی ها معمولاً به رنگ سفید تا خاکستری یا صورتی تا خاکستری تیره و برخی زجاجیه هستند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما