کاربرد خاک بالکلی در صنعت های مختلف و متنوع

برای آشنایی با کاربرد خاک بالکلی در صنایع مختلف می توانید به سایت ما مراجعه کنید و اطلاعات خود را درباره خاک بالکلی افزایش دهید.کاربرد خاک بالکلی در صنعت های مختلف و متنوع

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

کاربرد خاک بالکلی

کاربرد خاک بالکلی همانطور که در بالا به آن اشاره شد خاک بالکلی جزو اصلی مواد برای ساخت سفال و کاشی و سرامیک است که کاربرد زیادی در صنایع مختلف به خصوص صنایع تولید کاشی و سرامیک دارد؛ این ماده به راحتی قالب گیری می شود و در حرارت بالا پخته شده و به رنگ سفید در می آید، به همین جهت خاک بالکلی از جمله خاک رسهای صنعتی مفید در صنایع سرامیک است.

بالکلی اولین بار در کشور انگلستان کشف شد که شکل مکعبی و ناهمواری داشت که به علت جابه جایی و ذخیر سازی آنها گوشه و زوایای بالکلی استخراج شده ضربه می خورد و یک حالت گرد و توپی به آن می داد به همین علت به آنها بالکلی یا رس توپی می گویند.

خاک بالکلی از ترکیبات کائولینیت، میکا و کوارتز در مقدار مشخص تشکیل شده است و برخی مواد کربناته که منشاء گیاهی دارند در آن وجود دارد؛ بالکلیها از کانیهای رسی هستند که خصوصیتهای متفاوتی دارند و بر اساس این خصوصیات به دو دسته تقسیم می شوند که به آنها اشاره می کنیم.

رسهایی با رنگ پخت به نسبت روشن: در این نوع رسها مقدار فراوانی کربن به کار رفته است و به این دسته از رسها، رس آبی می گویند که بخش عمده بالکلیها از این نوع رس هستند و چسبندگی بالایی دارند.

رسهایی با رنگ پخت سفید تر: این رسها فاقد کربن می باشند و در آنها پلاستیک کمتر به کار رفته است ولی مقدار زیادی ماسه های کوارتزی در خود دارند و به عنوان رسهای شکسته شناخته می شوند به این دلیل که دانه های کوارتز غیر چسبنده می باشند و باعث ایجاد ترک و شکستگی می شوند و کاربرد آنها محدود می باشد.

برخی از بالکلیها خاصیت سیالیت دارند که این خصوصیت، آنها را در قالب گیری قطعه های سرامیکی بزرگ مانند قطعات سرویس بهداشتی با ارزش می کند و باعث افزایش سیالات دوغاب می شود، معادن اصلی بالکلی در ایران، در استان یزد، شهرستان طبس می باشد و شرکت سوراوجین عقیق از بزرگترین تولید کنندگان بالکلی در کشور ایران است که دارای ۵ معدن روباز می باشد.

از ویژگیهای خوب بالکلیها می توان به آن اشاره کرد که انعطاف پذیری بالایی دارند، در برابر حرات مقاوم هستند و ضد آتش می باشند، به دلیل رنگ روشنی که دارند بسیار ارزشمند هستند و کارایی عالی دارند و محتوای آلی و باقی مانده آنها کنترل شده می باشد.

همانطور که در توضیحات قبلی به آن اشاره شد این خاک کاربرد فراوانی دارد از مواد اولیه بسیار مهم در صنایع گوناگون برای تولید محصولات مختلف می باشد که در ادامه به معرفی برخی از کاربرد های خاک بالکلی می پردازیم:

  • صنایع سرامیک: خاک بالکلی جزء بسیار مهم و ضروری در صنایع سرامیک است و برای ساخت سرامیک و کاشی از این خاک استفاده می کنند.
  • تجهیزات بهداشتی: برای ساخت بدنه سرامیکی برخی لوازم بهداشتی از خاک بالکلی که انعطاف پذیری بالایی دارد استفاده می کنند.
  • ساخت کارد و چنگال سرامیکی: در ساخت بسیاری از کارد و چنگالهای سرامیکی خاک بالکلی استفاده شده که رنگ سفیدی دارد و انعطاف پذیری آن بالا است.
  • ساخت کاشی دیوار و کف: خاک بالکلی خاصیت پلاستیکی و اتصال دهنده دارد و به همین علت از آنها برای ساخت کاشی دیوار و کف استفاده می کنند.
  • ساخت خاک رس نسوز: از خاک رس نسوز به عنوان عایق در کوره ها استفاده می کنند که جزء اصلی این خاک نسوز را بالکلی تشکیل می دهد که ضد آتش است و در برابر حرارت مقاومت بسیار عالی دارد.
  • ساخت مصالح ساختمانی: برای ساخت انواع آجر، لوله های سفالی و کاشیهای سقف از خاک رس صنعتی یا بالکلی استفاده می کنند.
  • عایق چینی الکتریکی: برای ساخت و تولید اجزای چینی الکتریکی از بالکلی به عنوان عایق برای جریانهای ولتاژ بالا استفاده می کنند.

همچنین بالکلی یک ماده گران قیمت و با ارزش است که از آن برای ساخت ظروف چینی هم استفاده می کنند؛ همانطور که در قسمتهای قبل به آن اشاره شد بالکلی بیشتر برای ساخت سرامیک و کاشی استفاده می شود که موجب استحکام و مقاومت کاشی و سرامیک می شود.

همچنین خاصیت ضد آب بودن سرامیک را افزایش می دهد؛ همچنین از خاک بالکلی در صنعت کشاورزی برای تولید کود های شیمیایی استفاده می کنند و از این ماده به عنوان پر کننده در تولید مواد درزگیر و حشره کشها استفاده می شود.

خاک بالکلی معدنی یا رس توپی انواع مختلفی دارد و شامل بالکلی، بنتونیت، خاک نسوز، رس معمولی و گل سرشور می شوند و مزایای زیادی دارند که در قسمتهای قبلی به مزایای آنها اشاره شد.

منشاء و نحوه شکل گیری بالکلی یا رس توپی: بالکلی یک نوع رس رسوبی است که منشاء آن طبیعی می باشد و به عنوان یک رس ثانویه آن را می شناسند و این به آن معنا است که عواملی مانند هوازدگی طبیعی باعث انتقال آن از منشاء و محل اولیه خود گردیده است.

کشور ایران با داشتن منبع اصلی و زیاد از خاک بالکلی ، علاوه بر تامین نیاز بازار داخلی نیاز بازار های خارجی را هم تامین می کند و این محصول را به بسیاری از کشور های دنیا صادر می کند و باعث رشد و رونق اقتصاد کشور می شود.

مراکز فروش خاک بالکلی صادراتی معدنی این خاک را با بهترین کیفیت به طور عمده و به روشهای مستقیم و غیر مستقیم در اختیار مصرف کنندگان و خریداران محترم خارجی قرار می دهد و فروش این خاک با تضمین کیفیت و سلامت کالا انجام می شود و به راحتی در دسترس مصرف کنندگان و خریداران برای سفارش قرار می گیرد و صادرات این خاک باعث رشد و رونق اقتصادی کشور می شود و به کشور ارز وارد می کند.

خریداران و مصرف کنندگان خارجی می توانند این محصول را از شرکتهای بازرگانی معتبر که در زمینه فروش این محصولات فعالیت دارند به صورت اینترنتی در حجم بالا و بهترین کیفیت خریداری کنند و محصول نامبرده راسالم و طبق استاندارد تحویل بگیرند.

با توجه به توضیحات ارائه شده درباره خاک بالکلی و کاربردهای متنوع آن اکنون می توانید این خاک معدنی را از تمام مراکز فروش مربوطه به طور نامحدود با دسترسی آسان و با بهترین قیمت و کیفیت به صورت حضوری و یا اینترنتی خریداری کنید و درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما