کاربرد فلدسپات در صنعت و معرفی ویژگی های انواع پتاسیک و سدیک آن

فلدسپات کاربرد بسیاری در صنعت دارد، استفاده از فلدسپات در صنعت بسیار مهم واقع شده است، فلدسپات انواع مختلفی مثل پتاسیک و سدیک دارد که در ادامه به معرفی ویژگی ها و کاربردهای این دو می پردازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

کاربرد فلدسپات در صنعت و معرفی ویژگی های انواع پتاسیک و سدیک آن

فلدسپات در صنعت

فلدسپات در صنعت فلدسپات ها گروهی از کانی های تکتوسیلیکاتی می باشند، این کانی ها سنگ ساز هستند که حاوی پتاسیم، سدیم و کلسیم می باشند، فلدسپات ها بیش از نیمی از وزن کره زمین را به خود اختصاص داده اند.

کانی های آن بیشتر در سنگهای رسوبی، دگرگونی پراکنده و آذرین در جاهای مختلف جهان پیدا می شود، این کانی ها اجزای سازنده مهم سنگ ها می باشند که موجب گروه بندی سنگ ها بر اساس مقدار کانی فلدسپات شده اند.

فلدسپات ها در رنگ های مات سفید تا خاکستری و خاکستری تیره تا صورتی وجود دارند که با درخشش های زجاجیه دیده می شوند، فلدسپات ها از دو صفحه تقسیم شده به وجود آمده اند که در ۹۰ درجه یکدیگر را قطع می کنند.

قسمتی از کریستال های فلدسپات خالص تمایل دارند که مستطیلی را با انتهای متفاوت تشکیل دهند، شایان ذکر است که فلدسپات ها به دو گروه اصلی تقسیم می شوند که فلدسپات پتاسیم و پلاژیوکلاز هستند.

هر دو نوع فلدسپات دارای دو شکاف قابل مشاهده می باشند و رنگ های فراوانی دارند، نوع پلاژیوکلاز شیار های کوچکی روی یکی از شکاف های خود دارد.

در ادامه مطلب راجع به کاربرد های فلدسپات سدیک و پتاسیک میگوییم؛

ترکیب معدنی بیشتر فلدسپات ها را می توان به شکل جالبی آرتوکلاز، آلبیت آنوریت دید، این مواد معدنی ترکیب آنها بیشتر بر اساس محلول جامد بین آلبریت و آنتیک است، این موجب شده فلدسپات پلاژیوکلاز شناخته شود.

این دسته که بین آلبریت آرتوکلاز یا مونو لاین می باشد به عنوان فلدسپات قلیایی شناخته شده اند و به دلیل وجود مواد معدنی پتاسیم و سدیم به آن‌ها فلدسپات قلیایی می گویند، فلدسپات های قلیایی به ویژه آن هایی که منشاء پتاسیم دارند، کاربردهای گسترده ای دارن، به همین دلیل در صنایع استفاده های زیادی می شود.

نقش محوری در تولید پرکننده ها در صنعت رنگ، چسب، لاستیک و پلاستیک دارند، فلدسپات پتاسیک یک مواد روان کننده در صنعت شیشه و سرامیک می باشد.

میتوان گفت بیشتر محصولات و وسایلی که ما به صورت روزانه استفاده می کنیم با استفاده از فلدسپات تولید شده اند، از این موارد می توان به کاشی های کف دستشویی، حمام، شیشه ها برای آب آشامیدنی و دیگر مایعات فایبرگلاس مورد استفاده برای عایق و انواع گوناگون ظروف غذاخوری که برای خوردن غذا استفاده میکنیم را نام برد.

از فلدسپات سدیک و پتاسیک در ساخت کاسه های سرامیکی استفاده می شود، ویژگی های موجود در کانی های فلدسپات این است که این کانی ها سازگار می باشند و حتی وقتی که بلور های فلدسپات بسیار کوچک باشند نیز مفید می باشند، شناسایی فلدسپات در سنگ های آذرین برای کسانی که با این علم آشنا هستند بسیار آسان می باشد.

اصلا مهم نیست که کریستال های فلدسپات به چه اندازه کوچک هستند، وقتی سنگ آذرین با استفاده از لنز دستی مورد بررسی قرار گیرد به راحتی می توان آن ها را جدا از سایر کانی ها شناسایی کرد زیرا ویژگی های آن به راحتی قابل شناخت می باشد.

حالا شاید برایتان سوال باشد که چرا فلدسپات در صنعت کاربرد زیادی دارد، باید برایتان بگوییم که فلدسپات ها رفتار منحصر به فردی در مجاورت با دما دارند، این مواد در محدوده ۷۰۰ تا ۸۰۰ درجه سانتی گراد مانند یک شار رفتار می کنند و برای هر محصولی که استفاده شود آن را مقاوم می کند.

مهمترین ویژگی فلدسپات که موجب شده استفاده از آن در صنایع بالا باشد میزان آلومینا و قلیایی بودن آن می باشد، فلدسپات های پتاسیم یا همان فلدسپات پتاسیک کاربرد گسترده ای در صنعت رنگ سازی، شیشه سازی و سرامیک سازی دارند.

در اینجا به وضعیت کاربردهای فلدسپات پتاسیک می پردازیم، فلدسپات پتاسیک یک ماده حیاتی در تولید شیشه می باشد، این ماده یک ماده خام حیاتی در تولید شیشه است زیرا به عنوان یک کاتالیزور روان عمل می کند.

یک کاتالیزور شار دمای کوارتز را کاهش میدهد و همزمان با کاهش دما با حفظ ویسکوزیته شیشه تولید شده در محدوده صحیح کمک کننده است، این ویژگی قلیایی بودن فلدسپات است که به آن کمک کرده به عنوان یک شار در شیشه سازی عمل کند.

شاید برایتان سوال باشد که اصلاً شار چیست؟ شار ها نقطه ذوب کلی یک مخلوط معین را کم می کنند، این ویژگی موجب مصرف کم انرژی مورد نیاز برای رسیدن به یک نقطه خاص را دارد، فلدسپات سدیک در مراحل اولیه فرایند پخت کلی ذوب می شود و به طور تاثیر گذار و سریع یک ماتریس شیشه ای تولید می کند که وظیفه نگه داشتن سایر مواد مذاب در کنار هم را دارد.

علاوه بر این ویژگی فلدسپات می تواند به شیشه خاصیت های بهتری مثل افزایش سختی و دوام، استحکام در مقابل حملات شیمیایی را بدهد، یون های آلومینا مسئول این اثرات می باشند، فلدسپات پتاسیک و سدیک دمای ذوب را در مخلوط کاهش داده و آن ها را تقویت می کنند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از فلدسپات سدیک و پتاسیک به عنوان یک افزودنی در صنعت شیشه سازی این است که علاوه بر عمل شار اضافه کردن آن به هیچ عنوان موجب تغییر عدد ردوکس نمی‌شود و یک مزیت محسوب می شود زیرا هر تغییری در عدد ردوکس لازم است که ماده دیگری به آن اضافه شود تا با آن متناسب باشد.

می‌توان فلدسپات پتاسیک و سدیک را به عنوان یک افزودنی سازگار با محیط زیست در نظر گرفت به دلیل ظرفیت شار آن، انرژی کمتری مورد نیاز است و این واقعیت دارد که افزودن آن موجب اضافه شدن مواد دیگر نمی شود.

فلدسپات پتاسیک و سدیک یک پر کننده است، از نظر عملکردی به عنوان اکستندر و پر کننده در لاستیک ها، پلاستیک، رنگ و غیره استفاده می شود، پر کننده بودن آن به دلیل تعدادی از عوامل می باشد این عوامل عبارتند از PH پایدار، بی اثری شیمیایی بالا، ضریب شکست چشمگیر، پراکندگی خوب، مقاومت در برابر یخ زدگی، مقاومت بالا در برابر سایش و ویسکوزیته کم در بارگذاری پراکنی پرکننده بالا می باشد.

فلدسپات سدیک و پتاسیک در لایه های مینا با اطمینان از عدم وجود خطا در محصول نهایی استفاده می شود، این موجب افزایش زیبایی محصول می شود، از فلدسپات سدیک و پتاسیک در ساخت لوازم بهداشتی، لعاب سرامیک و کاشی، ظروف کادویی، انواع ظروف غذاخوری، لوازم برقی و میناکاری مفید واقع شده است.

در لوازم بهداشتی از فلدسپات های سدیم و پتاسیم برای تسهیل فرایند بهینه سازی استفاده می شود، از فلدسپات پتاسیک و سدیک حتی در صنعت جوشکاری نیز استفاده می شود زیرا آنها خاصیت فلکسینگ عالی در پوشش الکترود های جوشکاری دارند.

آن ها در پوشش الکترود های مورد استفاده در فرایند قوس دستی استفاده می شوند، این فرایند برای جوشکاری آلیاژهای آهنی در صنایع ساخت عمومی، فولاد سازی سخت، کشتی سازی و سازه های محکم استفاده می شود.

اگر فلدسپات پتاسیک یا سدیک با اکسید منیزیم، کلرید منیزیم و دیگر چسب های مصنوعی مخلوط شود به عنوان یک عامل اتصال در ساخت چرخ، ساینده، دیسک و اشکال مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما